Nenápadné, tiché znaky, že jste v nezdravém vztahu – a jste manipulována a zneužívána

Toxický vztah nemusí být na první pohled patrný.

Mnoho z nezdravého a manipulujícího chování partnera se může zprvu zdát jako projev péče a lásky, avšak po pečlivějším pozorování a vnímání zjistíte, že opak je pravdou – a že jste se ocitla ve vztahu, ve kterém vámi partner manipuluje, řídí vás a omezuje vaši svobodu .

Jaký je to toxický vztah?
Mnoho z nezdravého a manipulujícího chování partnera se může zprvu zdát jako projev péče a lásky, avšak po pečlivějším pozorování a vnímání zjistíte, že opak je pravdou – a že jste se ocitla ve vztahu, ve kterém vámi partner manipuluje, řídí vás a omezuje vaši svobodu

Toxický vztah nedefinuje jen fyzické násilí, ale také emocionální vydírání a manipulace. Zahrnujeme do něj i omezení svobody rozhodování, pohybu a vůle. Hranice mezi láskou, péčí a manipulací je tenká; je proto nutné dát si pozor na následující znaky manipulativního chování, kterými vás partner řídí, omezuje a činí z vás nekompetentní, nesvobodnou bytost.

Říká vám, s kým se máte a nemáte potkávat
Manipulativní partner vás postupně, krok po kroku, odloučí od přátel a rodiny. Najednou zjišťujete, že jste je neviděla moc dlouho. Partner tvrdí, že dotyčná kamarádka na vás nemá dobrý vliv, vaše rodina je toxická a podobně. Je to z toho důvodu, protože přátelé a rodina by rychle prokoukli jeho toxickou osobnost – a on to velmi dobře ví, proto vás od nich izoluje. Nakonec máte jen jeho, cítíte, že je váš jediný přítel, a to mu vyhovuje, protože s vámi může o to snadněji manipulovat.

Musíte mít jeho souhlas
Abyste mohli jít ven s kámoškou či obléct konkrétní šaty, musíte mít jeho souhlas. Nepustí vás ven s někým, s kým nesouhlasí, ani v něčem, co se mu nelíbí. Vyjdete-li si bez jeho souhlasu a neinformujete ho, vyvádí. Vše ale zabalí do péče o vás – že se o vás jen bojí, má starost a proto chce vědět o každém vašem kroku. Vy si myslíte, jak je pozorný a pečlivý, a proto nevidíte jeho přílišnou kontrolu a omezení svobody.

Dohlíží na to, jak se oblékáte
Jako v předchozím bodě i vaše oblečení sleduje pečlivým pohledem. Vybírá, co si můžete obléct, která sukně je příliš krátká, jaké tílko má neadekvátní výstřih a podobně. Tvrdí, že se o vás bojí, protože venku jsou různí muži, pro které jsou výstřih či obtažené kalhoty pozvánkou k harašení. Na začátku se jedná jen o extravagantní kousky, postupem času ale zjistíte, že vám vybírá opravdu veškeré oblečení a před každou návštěvou či výletem musí váš výběr předem odsouhlasit – zkrátka, aniž by posvětil váš výběr oblečení, nemůžete vlastně vyjít ven.

Kontroluje váš mobil a sociální sítě, co ve společnosti děláte a říkáte
Kontrola se rozroste i na sociální sítě, email a vlastně celou komunikaci. Dělá to proto, aby vám přítelkyně či rodina náhodou neotevřely oči a neřekli, že je skutečně manipulátor, který omezuje vaši svobodu a chová se k vám jako k vězňovi. Toxický a manipulativní člověk se vás vždy bude snažit odstřihnout od přátel a rodiny.

Skoro nikam vás nepouští samu, vždy chodí s vámi – jednoduše proto, aby vás kontroloval. Sleduje, jak se chováte, poslouchá co říkáte, abyste byli jeho dokonalá vizitka nebo neřekli něco, co by ho zesměšnilo. Cokoli se mu na vašem jednání nelíbí, vám později v soukromí dá patřičně najevo a vytmaví vám.

Dohlíží na vaše finance, nebo vás přesvědčuje, že nemusíte pracovat
Viděli jste seriál Služka na Netflixu? Hlavní hrdinka bojuje s emocionálním týráním svého partnera. Jedním ze znaků jejich toxického vztahu je její úplná finanční závislost. Partner hlavní hrdinku přesvědčil, že se o ni i dítě postará, a proto nemusí pracovat. Tímto si zajistil nejen úplnou kontrolu nad ní, ale také její závislost na něm. Nemůže ho opustit, protože nemá peníze, nemá k nim přístup, ani nemá kam jít. Přesně o to se snaží manipulativní, týrající člověk – abyste na něm byla závislá, a to nejen emocionálně, ale i finančně. Abyste nabyla pocit, že bez něj jste nic, a ve světě na vlastní pěst nepřežijete.

Young couple of farmers talking to each other while standing on terrace in the country

Porušení svých pravidel vám vytmaví
Pokud uděláte něco, s čím nesouhlasí nebo se mu nehodí, vytmaví vám to. Potrestá vás, nakřičí na vás, emocionálně vámi manipuluje, abyste se vy cítila vinná a jako nejhorší osoba na světě.

Například řeknete ve společnosti nevinný vtip na jeho osobu; on vám doma vynadá, že jste z něho udělala hlupáka, zesměšnila ho a podobně. Začne vám vyčítat, že poté, co všechno pro vás udělal a jak o vás pečuje, se mu odplácíte velmi bídně a zraňujete ho.