Patří k nejbohatším zdrojům antioxidantů: Šťáva z tohoto poměrně neznámého ovoce dokáže s tělem hotové zázraky!

O zdraví je třeba pečovat, tělo si ptá vitamíny, minerály a pro bezproblémový chod potřebuje i antioxidanty, které chrání organismus před působením volných radikálů. Je několik přírodních zdrojů antioxidantů, v nejhonosnější míře jsou však zastoupeny v čerstvém ovoci a zelenině. Z ovoce jsou nejpopulárnější borůvky, avšak mnohem menší pozornost se věnuje plodům aronie, které jsou označovány také jako černá jeřabina.

Proto je načase seznámit se s aronií a zařadit ji do svého jídelníčku. Bubulky aronie se podobají borůvky – jsou malé a purpurové. Jejich antioxidační síla se však liší. Plody aronií mají až 5násobně vyšší množství antioxidantů v porovnání s borůvkami.

Kromě toho jsou bohaté na bioflavonoidy a to především rutin, který je mistrem v boji proti oxidačnímu stresu. Dále má schopnost zlepšovat krevní oběh, regulovat krevní tlak, podporovat metabolismus a posilovat zdraví srdce i mozku. Plusem také je, že zlepšuje paměť i koncentraci.

Aronie také vyniká svým silným detoxikačním účinkem na organismus. Kromě volných radikálů dokáže zachytit také těžké kovy. Také se pyšní svojí schopností posílit imunitní systém a protizánětlivým účinkem. Je proto skvělou volbou i pro lidi s problematickou pletí či ty, které trápí exém.

healthy detox smoothie in mason jar of red grapefruit with banana and chia seeds on gray background

Příznivých účinků na zdraví je v případě aronie mnohem více, ve zkratce se dá říci, že pomůže každému, dokonce i diabetikům či onkologickým pacientům. Jak ale černé bobulky plné zdraví zařadit do svého jídelníčku?

Nejideálnějším a nejdostupnějším řešením je sáhnout po 100procentní šťávě z aronie. Ta se většinou prodává ve skleněných lahvích a denní dávka by neměla překročit 150 mililitrů, doporučuje se vypít 100 až 150 ml denně. Tuto dávku si můžete také rozdělit a dopřát si „půldeci“ šťávy ráno a 50 ml večer.

Čistá šťáva z aronie je typická svojí trpkou a hořkou chutí, velmi rychle si však na ni zvyknete. Běžně se ještě prodává i víno z aronií, případně sušené plody aronie.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram