Pro duševní pohodu je důležitý pohyb. A dostatek kyslíku. Proto je pro zdraví našeho těla tak velmi prospěšný strečink, který nejenže narovnává, zlepšuje ohebnost, prokrvení i držení těla, ale také výborně ovlivňuje naši psychiku. I při strečinku však platí, že je třeba držet se několika pravidel, abychom z něj pro své tělo vytěžili maximum.
Strečink není po fyzické stránce náročný. Nejčastěji trvá 10 minut, které se mu zvyknou věnovat před nebo po nějaké fyzické aktivitě. Může jít o běh, silový trénink, jógu a pod. Pokud strečink následuje po tréninku – například po posilování či kardii – tehdy naše svalstvo zpevňuje a tvaruje. Pokud se cvičí samostatně, to znamená jako hlavní fyzická aktivita, tehdy je jeho hlavním účelem prokrvení a „napravení“ celého těla.
To však není všechno, co strečink dokáže. Strečink kromě zeštíhlení, zpevnění postavy a prokrvení celého těla zlepšuje i jeho držení – jako celek. Protože strečink narovnává, vzpřímá páteř, zlepšuje chůzi i ohebnost, redukuje a postupně i odstraňuje bolesti těla, které se nejčastěji projevují vystřelováním do páteře, kloubů. A ještě jednu věc dokáže strečink – zlepšit psychické zdraví, protože tělo během něj produkuje hormony, které jsou zodpovědné za zlepšení nálady.
Pravidla dobrého strečinku
Tak jako při každém cvičení, i při strečinku je alfou a omegou správné dýchání. Dodržovat správnou dýchací techniku při cvičení však nemusí být tak jednoduché, jak se může zdát. Přece jen se stává, že pokud se příliš soustředíme na správné provedení jednotlivých cviků, zapomínáme při nich i správně dýchat. A to je špatně. Proto si nejprve uvědomte, že při strečinku nejde o výkon, ale o pohodu.
Teprve když tedy budete uvolněni a vědomi si toho, že nic není třeba sílit, přejděte k samotným cvikům. V každém zkuste setrvat alespoň 20 sekund a v době protahování svalu vydechujte, v době uvolnění svalu se zase nadechujte.
Druhým pravidlem dobrého strečinku je způsob provedení. Zakázány jsou všechny prudké a zbrklé pohyby. Jednotlivé cviky dělejte opravdu pomalu, velmi pomalu. Prociťujte je tělem i myslí. Jen správně dýchejte, nikam nespěchejte a nemyslete na žádné povinnosti, uvědomujte si jen své tělo.