Vytvaruje postavu, zlepší ohebnost: Návod, jak se díky strečinku dostat do formy. Držte se těchto pravidel

Pro duševní pohodu je důležitý pohyb. A dostatek kyslíku. Proto je pro zdraví našeho těla tak velmi prospěšný strečink, který nejenže narovnává, zlepšuje ohebnost, prokrvení i držení těla, ale také výborně ovlivňuje naši psychiku. I při strečinku však platí, že je třeba držet se několika pravidel, abychom z něj pro své tělo vytěžili maximum.

Strečink není po fyzické stránce náročný. Nejčastěji trvá 10 minut, které se mu zvyknou věnovat před nebo po nějaké fyzické aktivitě. Může jít o běh, silový trénink, jógu a pod. Pokud strečink následuje po tréninku – například po posilování či kardii – tehdy naše svalstvo zpevňuje a tvaruje. Pokud se cvičí samostatně, to znamená jako hlavní fyzická aktivita, tehdy je jeho hlavním účelem prokrvení a „napravení“ celého těla.

To však není všechno, co strečink dokáže. Strečink kromě zeštíhlení, zpevnění postavy a prokrvení celého těla zlepšuje i jeho držení – jako celek. Protože strečink narovnává, vzpřímá páteř, zlepšuje chůzi i ohebnost, redukuje a postupně i odstraňuje bolesti těla, které se nejčastěji projevují vystřelováním do páteře, kloubů. A ještě jednu věc dokáže strečink – zlepšit psychické zdraví, protože tělo během něj produkuje hormony, které jsou zodpovědné za zlepšení nálady.

Pravidla dobrého strečinku
Tak jako při každém cvičení, i při strečinku je alfou a omegou správné dýchání. Dodržovat správnou dýchací techniku ​​při cvičení však nemusí být tak jednoduché, jak se může zdát. Přece jen se stává, že pokud se příliš soustředíme na správné provedení jednotlivých cviků, zapomínáme při nich i správně dýchat. A to je špatně. Proto si nejprve uvědomte, že při strečinku nejde o výkon, ale o pohodu.

Teprve když tedy budete uvolněni a vědomi si toho, že nic není třeba sílit, přejděte k samotným cvikům. V každém zkuste setrvat alespoň 20 sekund a v době protahování svalu vydechujte, v době uvolnění svalu se zase nadechujte.

Young woman doing face building facial gymnastics self massage

Druhým pravidlem dobrého strečinku je způsob provedení. Zakázány jsou všechny prudké a zbrklé pohyby. Jednotlivé cviky dělejte opravdu pomalu, velmi pomalu. Prociťujte je tělem i myslí. Jen správně dýchejte, nikam nespěchejte a nemyslete na žádné povinnosti, uvědomujte si jen své tělo.