Zdravotní výhody jízdy na paddleboardu

Paddleboarding je pohybová aktivita, která se provádí na vodní hladině. Je snazší, než windsurfing a přináší vám více zábavy než obyčejné plavání. Kromě toho jej můžete zkoušet na jakékoli vodní ploše.

Je vhodný pro jakoukoli věkovou kategorii a potřebujete k němu pouze paddleboarddlouhou nafukovací nebo karbonovou desku. K plováku vás poutá šňůra. Pro větší bezpečnost je vhodné si opatřit plovací vestu. Šikovným pomocníkem jsou i neoprenové boty, které zajišťují ochranu pro nohy.

Kromě zábavy a potěšení z pohybu přináší i celou řadu zdravotních benefitů.

Zdravotní výhody jízdy na paddleboardu

 1. Lepší rovnováha – pokud chcete pádlovat, musíte mít cit pro rovnováhu. Důležitou roli hraje i vzpřímený postoj, ke kterému je nutná vnitřní stabilita. Rovnováhu vám pomůže udržet také síla v nohách. Také je potřeba posílit střed těla.
 2. Dokonalý trénink celého těla – během pohybu, který potřebují paddleboardy, zapojíte téměř všechny svaly těla. Správné těžiště zajistí svaly nohou, břicha a zad. Pohyb umožňují svaly paží a ramena. Tento druh sportu patří do aerobní kategorie a prospívá vašemu srdci i plicím.
 3. Lepší fyzická kondice – pádlování ve stoje je náročná pohybová aktivita, která vám zlepší vaši fyzickou kondici.
 4. Téměř žádná zdravotní rizika – tělo je během pohybu zatěžováno rovnoměrně, nehrozí poškození kloubů a šlach. Díky tomu, že je tato pohybová aktivita nenáročná, je vhodná i během rekonvalescence.
 5. Zlepšení pevnosti těla.
 6. Dokonalé kardio cvičení – zlepšuje tepovou frekvenci.
 7. Lepší vytrvalost – po zvládnutí základních principů paddleboardingu si zlepšíte kondici i vytrvalost.
 8. Boj proti stresu – paddleboarding má pozitivní vliv nejen na tělo, ale i na psychiku. Díky fyzické námaze a pobytu na čerstvém vzduchu se vám do těla budou vyplavovat endorfíny a vy získáte lepší pocit.
 9. Posilování svalstva – ideální v boji proti bolesti zad a kloubů.
 10. Ideální sport i pro děti – podporuje u nich zdravé návyky potřebné pro vzpřímenou chůzi. Pomáhá jim zpevňovat celé tělo.
 11. Je vhodný i pro starší generaci – nezatěžuje klouby a polohu i tempo si zvolíte individuálně, dle svých potřeb a možností.

Co všechno umožňuje paddleboarding?

Kromě pohybu můžete na paddleboardu i odpočívat, sjíždět vlny, opalovat se nebo třeba cvičit jógu. Tím trénujete balanc. Z paddleboardu se dá i skákat do vody. Můžete na něm sjet řeku nebo jen pádlovat na klidné vodní hladině.

Pádlovat můžete vsedě, ve stoje, a dokonce i vleže. Paddleboard je lehký, snadno jej unesete v ruce. Můžete si pořídit i nafukovací paddleboard. Jen tak se nepřevrátí. Můžete z něj spadnout do vody, ale nebudete z něj vylévat vodu jako třeba z kanoe.

Než se vydáte do jakéhokoli terénu, je dobré se s ním seznámit. Jen tak bude vaše sportování bezpečné.