Kreatin. Skvělý tréninkový doplněk, nebo zbytečnost?

Mezi profesionálními i amatérskými sportovci je často diskutována otázka kreatinu. Lze jej užívat coby výživový doplněk podporující svalovou tvorbu. Proto si někteří lidé mylně myslí, že jde o látku ze stejné skupiny, jako jsou steroidy. Co je doopravdy kreatin zač a co způsobuje jeho užívání, o tom bude dnešní článek.

Co to je a kde se nachází?

Kreatin je sloučenina glycinu, methioninu a argininu. Laikovi to může znít jako hromada chemie, ale chyba lávky. Kreatin je přirozeně se vyskytující látka. Existuje v syrovém mase živočichů a má ho také člověk. Asi 120 gramů je v těle uskladněno ve svalech, játrech a mozku. Denně tělo vyrábí 2 gramy kreatinu a stejné množství také využije. Teoreticky je možné přijímat kreatin z běžné stravy. Ale aby například sportovec zkonzumoval touto cestou 5 g kreatinu, kolik je třeba na intenzivní sportovní aktivitu, musel by sníst přes 1 kg lososa. Nebo ještě větší množství tuňáka. A to navíc zasyrova, protože tepelnou úpravou velké množství kreatinu zanikne.

Účinky kreatinu

Kreatin je přitom v lidském těle opravdu užitečný. Je to látka zvyšující výdrž. To je důležité si uvědomit – kreatin opravdu nefunguje jako zázračná pilulka, prostřednictvím níž svaly samy od sebe rostou. Sportovci jej užívají, protože díky němu vydrží v posilovně déle. Získají potřebnou vzpruhu pro to, aby klíčová cvičení na břicho, paže a nohy si ještě zopakovali.

Druhy kreatinu

Na trhu se nachází kreatin ve třech variantách. Začněme netradičně od těch složitějších. Je tady kreatin ethyl ester, forma vyráběná reakcí kreatinu monohydrátu s ethylalkoholem. Uvádí se, že kratin ethyl ester nezadržuje vodu, takže má efektivnější vstřebatelnost a využitelnost.

Dále zmíníme kre-alkalyn. K základnímu kreatinu monohydrátu je přidaná jedlá soda. pH se zvýší na 12, takže tato látka má výrazně zásaditý efekt. Zastánci této látky uvádí, že coby zásaditá forma kreatinu zde nedochází k přeměně na odpadní látky v kyselém žaludečním prostředí, takže celkově užívání kre-alkalynu znamená menší zátěž na ledviny.

I tak nejvíce doporučujeme základní kreatin monohydrát, tedy čistý kreatin bez příměsí. Byl podroben největšímu množství studií. Žádná nikdy nenašla negativní účinky. Kreatin monohydrát je nejrozšířenější. A levnější než další varianty.

Pro koho je kreatin vhodný?

Kreatin nevyužívají jen sportovci. Hovoří se o jeho lékařském využití, kde se stále zjišťuje, jaký má tato substance vlastně potenciál. Už nyní se ví, že kreatin dokáže dodat fyzickou sílu osobám postiženým svalovou dystrofií, tedy vážným onemocněním, kde žádná tradiční forma léčby nezabírá. Postupně se s kreatinem seznamují také lidé trpící Parkinsonovou chorobou nebo laterální sklerózou. Uvažuje se, že by látka mohla zpomalit nástup neurodegenerativních chorob.

Další, kdo se o kreatin zajímá, jsou fyzioterapeuti. V případě uskřípnutého nervu nebo dočasného ochrnutí může kreatin urychlit regeneraci.

Největší poptávka po substanci je ale stále ve fitness světě. Tím, že se kreatin hází do jednoho pytle se steroidy, má veřejnost dojem, že konzumenty jsou převážně kulturisté. Ale kreatin dobře zná také Novak Djoković nebo Cristiano Ronaldo. Užívají jej fotbalisté, tenisté i hokejisté. Sportovci mohou s pomocí kreatinu déle a intenzivněji trénovat.

Benefity kreatinu

  • Zlepšuje funkci mozku
  • Dodává více fyzické síly
  • Zvyšuje rychlost práci svalů
  • Zlepšuje regeneraci

Jak jej užívat?

Doporučené dávkování je 3-5 gramů denně. Sportovci by si měli rozdělit dávky na před a po tréninku. Není nutná nasycovací fáze ani cyklování. A případné vysazení kreatinu je zcela bez problému.

Zdroj: https://www.kulturistika.com/magazin/vyziva/kreatin-naprosto-vse-co-potrebujete-vedet