Jakou svačinku si přibalit do batohu, pokud vyrážíte s rodinou či přáteli na túru?

Na turistiku či aktivní procházku je zapotřebí zajistit si dostatečný příjem tekutin.

Jede se na turistiku!

Připomněl to Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR na sociální síti. Zároveň doporučil připravit si na túru stravu, která je energeticky bohatší, ale během pohybu nezatěžuje trávicí trakt.

\“Zejména kombinace rychlých zdrojů energie, sacharidů, pohotovostního zdroje energie, cukrů, a zásobní zdroje energie ve formě tuků (ořechy),\“ zdůraznil ÚVZ. Před výkonem pohybové aktivity doporučil konzumovat jídlo bohaté na sacharidy, po výkonu zase jídlo s vyšším obsahem proteinů.

Příklady vhodné svačiny do přírody jsou podle úřadu jablečné pyré s kešu ořechy, ovoce, zelenina, ořechy, sušené ovoce či raw tyčinka. Ideálním obědem na turistice je podle něj celozrnný rohlík s klasickým máslem, šunkou s vyšším podílem masa, plátkem sýra a zeleninou. Alternativou mohou být i mrkvové muffiny.

Homemade pizza with pear and blue cheese

ÚVZ zdůraznil, že pravidelná fyzická aktivita pomáhá v prevenci a ve zvládání nepřenosných onemocnění, jako jsou například srdeční onemocnění, mrtvice, cukrovka a různé druhy rakoviny. Pomáhá podle něj také při předcházení vysokému krevnímu tlaku, při udržování zdravé tělesné hmotnosti a příznivě ovlivňuje také duševní zdraví.

Latest articles

Similar articles

Subscribe to our newsletter

Instagram