Jak si vypěstovat „zelenou viagru“ na zahrádce? Máme pro vás několik tipů

Malá nenápadná rostlinka se žlutavými kvítky je známá pro řadu svých pozitivních účinků, kterých využívají nejen sportovci, ale také všichni ti, kdo chtějí podpořit libido a sexuální výkonnost. Jak si tuhle „zelenou viagru“ vypěstovat doma v truhlíku nebo na zahrádce?

Proč má smysl kotvičník pěstovat?

Mezi nejzajímavější účinky kotvičníku zemního patří nepochybně jeho schopnost dodávat tělu vitalitu, vytrvalost a sílu. Sportovci si tuhle bylinku zamilují nejen pro posílení zmíněné vytrvalosti, ale také proto, že dokáže urychlit regeneraci svalů po náročném tréninku. Ženy mohou jeho účinků využívat během menopauzy, kdy jim dodá tolik potřebnou energii, zmírní výkyvy nálad a pomůže od dalších příznaků, které jsou s klimakteriem spojené. Obecně je ale kotvičník považován za přírodní viagru podporující libido i sexuální výkonnost.

Kde se bude kotvičníku dařit?

Kotvičník je vcelku nenáročnou bylinkou z čeledi kacibovitých (zygophyllaceae), která se hojně vyskytuje prakticky na všech kontinentech. Narazíme na něj v přírodě Evropy, Asie, Afriky i Austrálie. Podle všeho ovšem pochází z písečných mořských pobřeží Číny a Japonska. Typickými stanovišti jsou suché lokality stepí, polopouští a písčin včetně přímořských písků. Kotvičník najdeme také na pastvinách okolo cest, na rumištích i v tuzemských zahradách.

Jak pěstovat kotvičník?

Pro pěstování bylinky se hodí buď běžný zahradní substrát, nebo lehčí propustnější písčitá půda. Pamatuje, že bylinka nesnáší přemokření. Abyste mohli kotvičník ve velkém sklízet, je potřeba vysévat naklíčená semínka (klíčí při 20 stupních Celsia ve vlhkém substrátu) od konce března do truhlíků nebo na podzim či v druhé polovině dubna přímo na záhon. Semínka zakryjte jen tenkou vrstvičkou hlíny a průběžně vlhčete. Ideální je v tomto případě mlžení. Mladé rostlinky přepichujte, a jakmile budou dostatečně silné, můžete je přesadit na záhon nebo do květináčů a truhlíků.

Jak a kdy kotvičník sklízet?

Během vegetačního období se rostlina průběžně střihá a suší nebo se může sklidit najednou koncem léta, případně na začátku září. Z kotvičníku můžete využít lístky, které jsou ideální pro přípravu čaje, ale i nať a očištěné kořeny. Rostlinku po sklizni nastříhejte 1,5 cm kousky, položte na bílou netkanou textilii a usušte. Pokud se vám kotvičník vypěstovat nepodařilo, nezoufejte! Pořídit ho můžete ve specializovaných prodejnách a e-shopech jako sušinu, v tabletách nebo prášku k rozmíchání ve vodě nebo oblíbeném nápoji.