Celou noc se převalujete nebo jste se probudili brzy ráno a už jste neusnuli? Tak to bude den! Špatný spánek se okamžitě odrazí na jeho průběhu. Co dělat, když nemůžete dobře spát? Možná je na vině melatonin a možná váš životní styl.
Nekvalitní spánek a nespavost
Kvalitní spánek je pro fungování organismu nesmírně důležitý. Jsou však situace, kdy spánek nepřichází a vy se ráno probouzíte unavenější, než když jste šli večer spát.
Ospalost, podrážděnost, únava – to se čas od času stane každému. Když se však nespavost změní v dlouhodobý problém (déle než 4 týdny), je na čase přehodnotit svůj dosavadní životní styl a podpořit jak kvalitní spánek, tak noční hormon – melatonin.
Proč nespím?
Příčin dlouhého usínání, častého probouzení během noci nebo brzkého ranního vstávání může být několik.
Mezi nejčastější příčiny nespavosti patří osobní problémy, nevhodný životní styl, stres, deprese, fyzická bolest, nevhodné prostředí pro spánek a také věk a prožívání změn časových pásem.
Tipy pro léčbu nespavosti
První tipy pro zlepšení kvality spánku jsou ty, které vytvářejí ideální podmínky pro spánek.
Naučte se spánkové hygieně:
1. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu.
2. Před spaním se vyhněte alkoholickým nápojům, kávě, černému čaji a dalším potravinám obsahujícím kofein.
3. K večeři si dávejte lehčí jídla.
4. Pravidelně cvičte nebo se procházejte na čerstvém vzduchu. během dne.
5. Dbejte na to, aby v ložnici byla naprostá tma, ticho, teplota kolem 20 ̊C a žádné rušivé světlo (včetně světla budíku).
6. Minimalizujte modré světlo (používání tabletu, počítače, mobilního telefonu) alespoň 2 hodiny před spaním.
7. Místnost, ve které spíte, dobře větrejte.
8. Pečlivě vybírejte matraci, na které spíte.
9. Dopřejte si relaxační koupel s přídavkem uvolňujících přírodních éterických olejů (meduňka, levandule, vanilka, pomeranč).
10. Přidejte do svého jídelníčku uklidňující bylinné čaje (meduňka), doplňky stravy pro relaxaci (hořčík, vitamin B6) a hormon melatonin, který navozuje spánek.
Tip pro vás: Pokud nemůžete spát kvůli chrápání vašeho partnera, mohou vám pomoci špunty do uší nebo odborná pomoc pro vašeho partnera.
Pokud spánek nepřichází ani po těchto úpravách vašeho režimu, poraďte se se svým lékařem. Dlouhodobá nespavost může způsobit psychické nebo percepční poruchy. Rozhodně to nenechte zajít tak daleko.