Čím více člověk kouří, tím více receptorů si mozek vytváří.
Ukázka stran z knihy Očima farmacie
Tento článek je z knihy Očima farmacie, kterou si můžete ve dnech 29. března až 4. dubna koupit ve stáncích spolu s deníkem SME za exkluzivní cenu 5,99 eur. Po tomto termínu bude kniha dostupná v každém dobrém knihkupectví a už dnes lze koupit i online.
Kouření pro nás rozhodně prospěšné není. Problém však je, že nikotin v tabákových výrobcích dokáže ovlivňovat uvolňování dopaminu v mozku a ten si následně myslí, že kouření je super a po čase chce víc a víc.
Ze začátku už i jedna cigareta denně přináší mozku spoustu euforie. V mozku máme totiž receptory, jejichž aktivace tyto příjemné pocity vyvolává. Kouření ovšem přinese takové množství nikotinu, že aktivuje všechny tyto receptory a část nikotinu se již nemá kam navázat. V takovém případě se tělo začíná adaptovat a vytváří další receptory, aby dokázalo využít všechen nikotin – tak vzniká závislost.
Čím více člověk kouří, tím více receptorů si mozek vytváří. To je důvod, proč je následně tak náročné přestat: tělo se adaptuje na zvýšený příjem nikotinu a nově vytvořené receptory si jej neustále vyžadují. Pokud najednou přestaneme kouřit, tyto receptory nejsou stimulovány a mohou se objevit abstinenční příznaky – touha po cigaretě, nervozita, změny nálady a podrážděnost.

Může se dokonce objevit klinická deprese. Mnohé z těchto nepříjemných symptomů mohou trvat, dokud se tělo nezbaví nadbytečných receptorů. Někdy se jejich mozek nezbaví vůbec a je stále připraven na novou dávku nikotinu. V takovém případě může i jedna cigareta spustit vše nanovo.